30 lipca 2023

Grzybica między palcami u nóg

Skóra między palcami u Twoich stóp zaczyna się złuszczać i pękać. Jej kolor delikatnie zmienia się na biało-szarawy, a do tego dochodzi nieprzyjemne pieczenie i swędzenie. Zastanawiasz się nad tym, co Ci dolega? Najprawdopodobniej jest to grzybica międzypalcowa nóg. Tak, jak w przypadku każdej innej choroby, tak i ten problem powinieneś skonsultować z właściwym specjalistą (tu będzie to dermatolog, bądź podolog). Oczekując na wizytę możesz jednak dodatkowo poszerzyć swoją wiedzę o problemie. I temu właśnie służy poniższy poradnik.

Skąd się bierze grzybica na stopach między palcami?

Warto wiedzieć, że grzybica między palcami stóp najczęściej wywoływana jest przez dermatofity, czyli rodzaj grzybów mających zdolność do rozkładania keratyny. Do zakażenia tymi drobnoustrojami dochodzi między innymi przez bezpośredni kontakt z chorą osobą lub zwierzęciem. Inną drogą jest używanie tych samych rzeczy, co chory (zwłaszcza butów i skarpet) lub kontakt z grzybami pozostawionymi przez chorego na wilgotnej przestrzeni (na przykład pod prysznicem czy w okolicach basenu).

Co równie ważne, grzybica skóry między palcami częściej występuje u osób cierpiących na wzmożoną potliwość oraz u cukrzyków. Czynnikami ryzyka są także nadpotliwość stóp oraz stosowanie kortykosteroidów, czyli leków wykazujących działanie immunosupresyjne, przeciwalergiczne oraz przeciwzapalne.

Jak wygląda grzybica między palcami?


O tym, jakie są objawy grzybicy między palcami, trochę pisaliśmy już na początku tego tekstu. Pozwolimy sobie jednak nieco rozszerzyć i podsumować wszystkie informacje.  

Grzybica międzypalcowa stóp rozwija się w trzech etapach. Pierwszym z nich są małe zaczerwienienia i pęknięcia skóry. Tu może pojawić się także niewielkie pieczenie oraz swędzenie. Etap numer dwa wiąże się z dodatkowym, wyraźnie zauważalnym łuszczeniem się skóry. O etapie trzecim świadczą natomiast widoczne rany oraz rozwarstwienia skóry. Jak więc widać, grzybica palców u nóg objawy daje dość wczesne. Im szybciej zajmiemy się zwalczaniem ich przyczyny, tym łatwiejsza i szybsza będzie terapia prowadząca do całkowitego wyzdrowienia skóry.

Co na grzybicę między palcami?


Zastanawiasz się nad tym, jak pozbyć się grzybicy między palcami? Na rynku dostępne jest wiele specyfików, które pomagają zwalczyć omawianą dolegliwość. Są one dostępne między innymi w ofercie marki PHARM FOOT. Sprawdzony preparat na grzybicę między palcami marki PHARM FOOT to między innymi maska SILVER reNOVATOR przeznaczona do zabiegów w salonie, jak i do kontynuacji terapii w domu. Stworzona zostało ona z myślą o wszystkich tych, którzy cierpią na zaburzenia w równowadze mikrobiomu skóry. Dzięki zawartości mikrosrebra, alantoiny, masła shea, ekstraktu z grejpfruta i klimbazolu - posiada ona działanie regenerujące, ochronne, odświeżające oraz zwalczające bakterie i grzyby.

Jeśli chodzi o krem na grzybicę między palcami, warto wziąć pod uwagę na przykład odbudowująco-ochronny krem do stóp OZONE reBUILDER przeznaczony do zabiegów w salonie, jak i do kontynuacji terapii w domu. Kluczowe składniki w nim zawarte to: oliwa z oliwek ozonowana, mocznik, masła mango i shea, pantenol, olej z awokado, early booster, kwas hialuronowy i panthenol. Preparat warto zastosować wtedy, gdy tkanki naszych stóp wymagają pilnej odbudowy, rewitalizacji i ukojenia. Dodatkowo OZONE reBUILDER działa nawilżająco, ochronnie i wygładzająco.

Ostatnia propozycja to spray na grzybicę między palcami PHARM FOOT - OZONE GUARD również przeznaczony tak do zabiegów w salonie, jak i do kontynuacji terapii w domu. W nim również ważną rolę pełni ozonowana oliwa z oliwek. Składniki wspierające jej działanie to natomiast mentol, pantenol i polisacharyd. Dzięki takiemu kompleksowi składników, wspomniany środek na grzybicę między palcami wykazuje mocne działanie antymikrobowe, łagodzące, kojące, odświeżające i zmniejszające problem nadpotliwości. Co równie ważne, preparat nie wysusza skóry i eliminuje nieprzyjemny zapach stóp.

Czytaj pozostałe