30 września 2022

Jak dbać o stopy seniorów?

Skóra stóp u osób starszych bywa cieńsza, mniej elastyczna, sucha i nadwrażliwa. Dlatego też jest ona znacznie bardziej podatna na pojawianie się na niej różnych schorzeń, takich jak chociażby nadmierne pękanie, bolesne rogowacenie, grzybice czy w końcu powstawanie odcisków. Jak z nimi walczyć? Jak pielęgnować stopy osób starszych? Jakie profesjonalne kosmetyki do skutecznej terapii może nam zalecić specjalista podolog?

Grzybica stóp seniora

Jak już wspomnieliśmy, tkanki skórne po sześćdziesiątym roku życia stają się słabsze, a przez to bardziej narażone na uszkodzenia, w tym na pękanie. A delikatna, spękana skóra to idealna przestrzeń do rozwoju drożdżaków będących powodem grzybicy. Jakie są pierwsze sygnały mówiące o tym, że u naszej mamy czy dziadka pojawiła się grzybica stóp osób starszych? Należą do nich między innymi niezbyt przyjemny zapach, pieczenie, dotkliwe swędzenie, mocne zaczerwienienie oraz charakterystyczne zmiany skóry pomiędzy palcami stóp.

Jak pozbyć się grzybicy stóp u seniora? Kluczowe są tu specjalistyczne preparaty, które dopasuje nam specjalista w gabinecie podologicznym. Muszą być one łagodne, bezpieczne dla wymagającej skóry, a zarazem w pełni skuteczne. Powinny niszczyć szkodliwe drobnoustroje, dokładnie usuwać przyczynę grzybicy (drożdżaki) oraz działać regenerująco i kojąco. W wielu przypadkach niezbędne jest leczenie dermatologiczne lub wizyta u dobrego podologa, który dobierze właściwą terapię. Niezbędne mogą się również okazać dobre preparaty na grzybicę stóp seniorów to między innymi tynktura PHARM FOOT Silver Booster zawierająca mikrosrebro, olejki (z drzewa herbacianego, goździków i lawendy) oraz roślinne ekstrakty (z cytryny, wierzby, szałwii, prawoślazu, rozmarynu).  Mikrosrebro znajdziemy również w regenerująco-kojącej masce PHARM FOOT Silver reNovator. Oprócz niego w składzie preparatu umieszczono klimbazol, ekstrakt owocowy (z grejpfruta), masło shea i alantoinę.

Pękające pięty seniorów

Pękanie stóp to problem, który dotyka również osób młodych. Jednak po 60. roku życia kłopot często narasta. Dlaczego? Ponieważ wtedy skóra się coraz łatwiej odwadnia. Do tego dochodzi problem z nadwagą czy przyjmowanie leków (zwłaszcza tych rozrzedzających krew). Równie ważna przyczyna to obniżanie się w organizmie poziomu niektórych składników odżywczych - tu problemem jest zwłaszcza niski poziom witaminy A.

Jak wyglądają pękające pięty osób starszych nie trzeba chyba szczegółowo tłumaczyć. Skóra na początku staje się twarda, coraz bardziej zrogowaciała i odwodniona. Jeśli na te sygnały nie reagujemy, jest to prosta droga do pojawienia się pękającego kłopotu. Jakie preparaty na pękanie pięt u seniorów może wskazać nam specjalista? Przede wszystkim te, które bardzo mocno regenerują skórę, mocno ją nawilżają i odżywiają, a także tworzą warstwę okluzyjną zapobiegającą późniejszej utracie wody. Takie działanie wykazuje chociażby ochronna maść na pękające pięty seniorów PHARM FOOT Cracked Heel Protector. Jej podstawowym składnikiem jest oliwa ozonowana, której działanie wspomagają mocznik, olej migdałowy, pantenol, lanolina, masło shea i alantoina. Równie świetny kosmetyk stosowany przez podologów to krem do stóp z mocznikiem w stężeniu 25% PHARM FOOT Dermo reFiller. Jego składniki wspomagające spękaną skórę to: oprócz mocznika, oleje roślinne, witamina E, witamina B5, alantoina i masło shea. Do pielęgnacji domowej zaleca się kremy z mniejszym stężeniem mocznika w stężeniu do 10% np.: krem PHARM FOOT Dermo reSoftener.

Odciski stóp u seniorów

Skóra cienka, odwodniona i mająca małą elastyczność bardzo nie lubi obtarć i nadmiernego ucisku. Czynniki te są prostą drogą do tego, by powstały odciski na stopach osób starszych. Po czym poznamy, że dopadł nas ten problem? Głównie po tym, że na zdrowym wcześniej fragmencie skóry pojawi się nieduży, ale za to zdecydowanie się od niej odcinający fragment zrogowacenia. Powoduje on kłujący ból podczas chodzenia.

Jak zwalczać odciski na stopach seniorów? Przede wszystkim: na pewno nie należy ich samodzielnie usuwać. Zamiast tego lepiej wybrać się do podologa, który w bezpieczny sposób usunie zmianę, odciąży miejsce po zabiegu i zaleci odpowiednią pielęgnację, przepisze nam właściwe dermokosmetyki zwalczające dolegliwość oraz zapobiegające jej nawrotom. W niektórych przypadkach należy zgłosić się do ortopodologa, który wykona specjalne wkładki odciążające miejsce ucisku. Dermokosmetyki na odciski na stopach seniorów, które przeznaczone są do stosowania w salonach podologicznych, to należące do linii Urea z mocznikiem spray PHARM FOOT Liquid Scalpel oraz punktowy fluid na odciski i modzele PHARM FOOT Point Softener. Nie tylko zmiękczają one problematyczny, zrogowaciały naskórek, ale też pomagają w usuwaniu uporczywych zgrubień. Patrząc na listę składników aktywnych tych preparatów, oprócz mocznika warto zwrócić tu uwagę na kwasy AHA i BHA, takie jak: kwas salicylowy, jabłkowy, cytrynowy, glikolowy oraz mlekowy.

Czytaj pozostałe