Modzel i odcisk to dla wielu osób słowa, które opisują dokładnie te same zmiany skórne. Jest to jednak błędne podejście - mimo bowiem, że dla niedoświadczonego obserwatora z daleka dolegliwości wyglądają tak samo, to po dokładnym przyjrzeniu się im zauważymy różnice w kształcie, rozmiarze, fakturze czy dolegliwościach bólowych, bądź ich braku. Z racji tych rozbieżności także usuwanie modzeli i odcisków przebiega w nieco inny sposób. W tym artykule opowiemy, jak usuwać modzele na stopach. Przedstawimy wszystkie najpopularniejsze sposoby działania wraz z ich szerszymi opisami.
Jak podolog usuwa modzele
Gdy zauważymy powyższe zmiany, pierwszym krokiem powinno być udanie się do gabinetu podologicznego, bądź dermatologicznego. Tylko bowiem specjalista może poprawnie ocenić poziom zaawansowania zmian i dobrać prawidłowe metody terapii. W przypadku najmniejszych dolegliwości podolog wykorzysta zmiękczające i złuszczające preparaty do usuwania modzeli, skalpel do usuwania modzeli oraz frezarkę z odpowiednim frezem.
Cały zabieg z ich zastosowaniem potrwa od 30 minut do godziny i będzie niemal bezbolesny dla pacjenta. Po jego zakończeniu konieczne jest naniesienie preparatu regenerującego skórę, na przykład maski PHARM FOOT SILVER reNOVATOR, która dodatkowo zabezpieczy opracowywane miejsce przed niekorzystnym działaniem mikrobów i bakterii. Stosowanie dermokosmetyków o podobnych właściwościach jest zalecane także jako forma kontynuacji terapii w domu.
Chirurgiczne usuwanie modzeli
Gdy modzel jest duży i bolesny, w jego skutecznym usunięciu pomoże zabieg kriochirurgii. Polega on na potraktowaniu problematycznych tkanek za pomocą bardzo niskiej temperatury, co doprowadzi do celowej martwicy danego obszaru. W jej efekcie modzel odpadnie, dając przestrzeń do odbudowy nowego, zdrowego naskórka. Warto pamiętać jednak o tym, że nie usunie się skutecznie modzelu jeśli jego przyczyną, a z reguły tak jest - jest zła biomechanika – w tym przypadku modzel odrośnie.
Co ważne, takie usuwanie modzeli chirurgiczne zawsze odbywa się w znieczuleniu miejscowym a substancją, która pełni kluczową rolę w zabiegu, jest odpowiednio schłodzony podtlenek azotu. Czas, jaki potrzebny jest na przeprowadzenie procedury, to około 20 minut.
Laserowe usuwanie modzeli
Czy jest jeszcze coś, czym usunąć modzele? Oczywiście, nowoczesna medycyna zna także inne rozwiązania pozwalające na skuteczną walkę z tym problemem skóry stóp. Do tych wyróżniających się dużą skutecznością należy chociażby modzele usuwanie laserem. Procedurę przeprowadza lekarz dermatolog wcześniej aplikując pacjentowi znieczulenie miejscowe.
W terapii laserowej wykorzystuje się medyczny laser CO2 o dużej precyzji działania. Emituje on światło, które jest pochłaniane przez tkanki i zamieniane w nich na cieplną energię. W efekcie dochodzi do odparowania tkanek budujących modzel. Cały zabieg jest sterylny i nie powoduje powstawania ran, co bardzo pozytywnie wpływa na szybkość gojenia się skóry.
Usuwanie modzeli w domu
Czy na modzele domowe sposoby usuwania są rzeczywiście skuteczne i bezpieczne? Tak jak pisaliśmy, każdą większą zmianę zauważoną na skórze stóp należy obowiązkowo skonsultować z podologiem bądź dermatologiem. Bez ich fachowej wiedzy nie będzie bowiem możliwe odpowiednio szerokie spojrzenie na problem.
Takie domowe sposoby, jak zmiękczanie problematycznej skóry za pomocą kąpieli w ciepłej wodzie z solą do kąpieli stóp mogą być tylko elementem wspierającym profesjonalną terapię. Nigdy one jej jednak nie zastąpią. Co więcej, nie znając kluczowych zasad profilaktyki modzeli przekazanych nam przez fachowca, zmiany będą miały tendencje do nawracania i zwiększania się.