30 października 2022

Jak usunąć odciski na stopie? Profesjonalne zabiegi i preparaty

Zanim odpowiemy na tytułowe pytanie przypomnijmy sobie dokładnie jak wygląda odcisk na stopie. Jest to zgrubienie obumarłej, twardej skóry mające zazwyczaj niewielkie rozmiary. Może mieć ono dwojaką postać. Pierwszą są mniejsze nagniotki - twarde, błyszczące punkty spotykane zwłaszcza w okolicach palców stóp. Posiadają one rdzenie (korzenie) boleśnie uciskające zakończenie nerwowe.

Skąd się biorą odciski na stopach?

Głównym powodem pojawiania się omawianej dolegliwości są źle dobrane buty - za małe, za duże, z za cienką podeszwą bądź mające po prostu kształt nieadekwatny do kształtu naszej stopy. Warto też wiedzieć, że istnieją grupy osób, które bardziej od innych są narażone na bolesny odcisk na stopie. Co to za grupy?

Po pierwsze: kobiety chodzące w wysokich, mocno dopasowanych butach na obcasach. Po drugie: osoby cierpiące na otyłość lub nadwagę, u których ciało wywiera większy nacisk na stopy. Trzecia grupa to osoby z wadą postawy, która wpływa na niewłaściwy sposób chodzenia. Dodatkowo jako przyczyny odcisków na stopach wymieniane są wady postawy, płaskostopie i deformacje stóp.

Jak pozbyć się odcisków na stopach profesjonalnie?

Często nawet nie czujemy, że w danej chwili na naszej stopie tworzy się odcisk. Dowiadujemy się o tym dopiero wtedy, gdy wieczorem, po całym dniu chodzenia, zdejmiemy buty. Co wtedy zrobić?

Jeśli zmiana jest mała i bezbolesna - powinna ona sama zniknąć w ciągu kilku dni. Wystarczy, że zadbamy o odpowiednie obuwie i nie będziemy przemęczać się zbyt długimi spacerami. Gdy jednak stopień jej zaawansowania jest duży, a dodatkowo pojawiają się dolegliwości bólowe, wtedy konieczna jest wizyta w gabinecie podologa lub spotkanie się z lekarzem dermatologiem. Ci specjaliści wiedzą bowiem co zrobić z odciskiem na stopie, który wystąpił u nas. Po dokładnym badaniu określą oni, czy wystarczy terapia preparatami, takimi jak:

Gdy odcisk posiada duży korzeń, same preparaty nie wystarczą. Jak zlikwidować odcisk na stopie w takiej sytuacji? Fachowiec zaleci nam wtedy mechaniczne usunięcie zmiany przy użyciu skalpela, podologicznego dłuta czy frezarki.

Odciski na stopach - domowe sposoby

Chcąc samodzielnie pozbyć się odcisku i złagodzić towarzyszące mu dolegliwości bólowe, możemy również skorzystać z kilku sprawdzonych, domowych trików. Jeśli jednak przez kilka dni nie odczujemy po nich zmian na lepsze - nie brońmy się przed wizytą u specjalisty!  

Jak zmiękczyć odciski na stopach domowymi sposobami? Zacznijmy od moczenia nóg w ciepłej wodzie z dodatkiem płatków mydła bądź sypkiej sody oczyszczonej. Takie moczenie możemy robić na przykład dwa razy dziennie po pół godziny. Równie dobre efekty przyniosą kąpiele wodne z solą kuchenną i kilkoma kroplami olejku eterycznego. Ważne jest również odseparowanie miejsca bolesnego.  

Ale pamiętajmy: to, co jest dobre na odciski na stopach, to przede wszystkim przeciwdziałanie ich powstawaniu. Dbajmy o swoje stopy kupując wygodne i dobrej jakości buty. Czasem lepiej mieć jedną-dwie pary obuwia, ale idealnie dopasowanego do stopy, niż pięć kiepskich par. Wybieraj buty wykonane z naturalnych tworzyw, które zapewniają przepływ powietrza, dzięki czemu stopy nie będą się pocić.

Czytaj pozostałe