30 listopada 2022

Jak zapobiegać popękanym piętom?

Problem pękającej skóry pięt może dopaść praktycznie każdego, bez względu na wiek czy płeć. Przyczyn tych dolegliwości jest kilka, między innymi czynniki genetyczne, zaburzenia w pracy hormonów, otyłość, zła dieta czy przewlekłe choroby. Jak walczyć z tym nieprzyjemnym schorzeniem? Co na popękane pięty możemy stosować samodzielnie, we własnym domu? Co na pękające pięty poleci lekarz dermatolog lub specjalista podolog? I przede wszystkim - jak zapobiegać pojawieniu się dolegliwości?

Sposoby na popękane pięty - co zaleci specjalista?

Podstawą specjalistycznej terapii omawianego problemu są dobrze dobrane dermokosmetyki. Specjalista dermatolog lub podolog dobierze je po dokładnym obejrzeniu naszej skóry i przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu zdrowotnego.

Jedną z odpowiedzi fachowca na pytanie: co zrobić na popękane pięty, mogą być wybrane preparaty marki PHARM FOOT, takie jak maść na pękające pięty Cracked Hell Protector. Jej zadaniem jest intensywne zregenerowanie spękanej, szorstkiej skóry. Jest to możliwe dzięki bogatemu kompleksowi składników aktywnych, na czele których stoi ozonowana oliwa z oliwek. Działanie oliwy wzmocniono poprzez dodanie: alantoiny, masła shea, lanoliny, oleju migdałowego, mocznika i pantenolu.

Inny specjalistyczny preparat, który może zostać zalecony przy powyższym problemie, to krem na spękane pięty PHARM FOOT Dermo reFiller. W nim najważniejszym składnikiem jest mocznik w stężeniu 25%, który posiada działanie zmiękczające, łagodzące podrażnienia, zwiększające przepuszczalność warstwy rogowej naskórka, odkażające i nawilżające. Jego działanie wzmocniono poprzez dobroczynne właściwości pozostałych składników: witaminy E, olejów roślinnych, masła shea, alantoiny i pantenolu.

 

Również w oparciu o mocznik została stworzona pianka na pękające pięty PHARM FOOT Anti Callus Master. Posiada ona bardzo wysokie, bo aż 30% stężenie mocznika. Dzięki temu po użyciu kosmetyku pięty będą odpowiednio złuszczone i nawilżone, a znajdujący się na nich naskórek - wyraźnie zregenerowany. By efekty terapii z użyciem pianki były jeszcze lepsze, w jej składzie producent umieścił olejek z trawy cytrynowej posiadający właściwości antyseptyczne i nawilżające dermasoft decalact, czyli składnik pozyskiwany z oleju palmowego który działa antygrzybiczo oraz antybakteryjnie.

Jeśli ktoś woli preparaty w formie sprayu, w ofercie PHARM FOOT znajduje się zmiękczający spray na spękane pięty Liquid Scalpel. Służy on między innymi do skutecznego zmiękczania i usuwania uporczywych zgrubień. Jego działanie oparto o zmiękczający i łagodzący mocznik oraz o złuszczające kwasy AHA. 

Pękanie pięt - profilaktyka

Zanim dojdzie do konieczności zaplanowania fachowej terapii odpowiadającej nam na pytanie: jak pozbyć się popękanych pięt, warto wdrożyć działania zapobiegające powstaniu problemu, takie jak odpowiednie nawilżenie skóry, dostarczenie jej niezbędnych substancji odżywczych oraz sprawienie, że będzie ona zrelaksowana i wypoczęta.

Świetną profilaktyką na suche pękające pięty jest regularne stosowanie wysokiej jakości peelingów. Jednym z nich jest wygładzający peeling solno-cukrowy do stóp Foot Scraper od PHARM FOOT. W jego składzie znajdziemy fenomenalny kompleks olejków naturalnych: oliwę z oliwek, olej makadamia, olej sezamowy, olej z nasion słonecznika oraz olej kukurydziany. Do tego dochodzą masło shea, drobinki z łupin orzecha laskowego i pestek migdałowca oraz moreli, a także kryształki soli oraz cukru.

Musimy też pamiętać, że na stan skóry wpływ ma nasza dieta. Powinno się w niej znaleźć dużo wody, a także posiłki bogate w witaminy i mikroelementy. Do tego pamiętajmy, że nie należy ścierać skóry stóp złej jakości peelingami, za to powinno się stopy regularnie nawilżać za pomocą sprawdzonych kosmetyków.  Jak wspomnieliśmy na początku, pękająca pięta może być skutkiem źle dobranych butów i skarpet - zadbajmy więc również i o nie.

Popękane pięty - co robić w domu?

Jeśli już doskwiera nam opisywana dolegliwość, albo to dopiero jej początki - możemy zastosować domowe sposoby na popękane pięty, takie jak kąpiele ziołowe, peelingi czy okłady. Musimy jednak jasno i wyraźnie podkreślić, że domowe działanie zalecane jest wyłącznie na początkowe stadia problemu. Jeśli samodzielna terapia nie pomoże, konieczne jest udanie się do specjalisty. 

Zdarza się jednak i tak, że na wizytę u fachowca trzeba poczekać kilka dni. Wtedy w ruch powinna iść domowa pielęgnacja spękanych pięt wykorzystująca dermokosmetyki których można używać bez konsultacji z podologiem czy dermatologiem. Wśród nich na uwagę zasługują między innymi wspomniana maść ochronna Cracked Heel Protector oraz krem zmiękczający Dermo reSoftener.

 

Czytaj pozostałe