30 sierpnia 2023

Mam siny paznokieć u nóg – co robić?

Jednym z ważnych objawów, który powinien nas mocno zaniepokoić na naszych stopach, są sine paznokcie u nóg. Mogą one bowiem świadczyć między innymi o tym, że cierpimy na takie ogólnoustrojowe choroby, jak: cukrzyca, zakrzepica czy niewydolność żylna. Oczywiście istnieją również inne, mniej groźne przyczyny problemu. Jednak bez dobrej, pewnej diagnozy szybkie pozbycie się kłopotu nie będzie takie łatwe. Dlatego? Już teraz przeczytaj, co oznaczają sine plamy na paznokciach u nóg i jak z nimi walczyć.

Siny paznokieć od ciasnych butów? Nie tylko!

Nawet wtedy, gdy nasz organizm jest w stu procentach zdrowy, sine paznokcie u stóp mogą także stać się naszym udziałem. Wystarczy bowiem, że przez długi czas będziemy chodzić w ciasnych, zbyt uciskających butach. Krew w tkankach krąży wtedy bowiem słabiej, doprowadzając do pojawienia się zasinienia. W tym jednak wypadku może ono ustąpić samoistnie, po zmianie obuwia na bardziej komfortowe. Jeśli tak się nie zadzieje w ciągu kilku godzin, sprawę trzeba koniecznie skonsultować ze specjalistą. Jej przyczyna bowiem leży dużo głębiej niż w samych butach.

Sine paznokcie po hybrydzie - to się niestety zdarza

Zbyt długie noszenie manicure hybrydowego, ale też jego niepoprawna aplikacja może sprawić, że dotknie nas problem: sine paznokcie niedotlenienie. Kluczowe jest tu zwłaszcza stosowanie dobrej jakościowo bazy. W żadnym wypadku nie nanosimy lakieru hybrydowego bezpośrednio na płytkę - to właśnie to może doprowadzić do niedotlenienia łożyska i macierzy. A w przypadku ciemnych lakierów - niekiedy po nich samych pozostaną ciemne plamki na płytkach. Gdy cierpimy na siny paznokieć po hybrydzie, koniecznie na jakiś czas zrezygnujmy z tego rodzaju stylizacji. Gdy problem nie zniknie w ciągu kilku dni lub jeśli zacznie się pogłębiać - również wybierzmy się do dermatologa bądź podologa.

Częsty problem - siny paznokieć po uderzeniu

Jedną z przyczyn opisywanego schorzenia, której skutki często znikają samodzielnie jest uraz mechaniczny. Mocne uderzenie stopą w twardą ścianę, zbyt silne kopnięcie piłki na boisku czy upadek mogą sprawić, że w ciągu dnia-dwóch pojawi się siny paznokieć po urazie. Musimy go bardzo dokładnie obserwować. Gdy w ciągu paru dni zasinienie zacznie schodzić - nie musimy nic robić. Gdy jednak pozostaje ono na paznokciu lub się powiększa - istnieje ryzyko wystąpienia martwicy tkanek. Należy więc pilnie udać się do specjalisty.

Sine paznokcie u nóg a cukrzyca

Z chorobą cukrzycową wiążą się między innymi zaburzenia w pracy układu krwionośnego. Podobne problemy powodują też miażdżyca, choroba Buergera czy tętnicze zatory. Jeśli więc spośród przyczyn omawianego schorzenia wykluczasz ciasne buty, manicure hybrydowy i uderzenie - tym szybciej powinieneś skonsultować się z dermatologiem bądź podologiem. Tylko oni będą w stanie dokładnie określić to, co oznaczają sine paznokcie w naszym wypadku. Podczas takiej wizyty możemy również dostać zalecenie kontaktu z kardiologiem bądź diabetologiem.

Dlaczego pojawiają się sine paznokcie w ciąży?

Dolegliwościami nóg, które dotykają kobiety oczekujące potomstwa są nie tylko opuchlizna, ale i sine paznokcie w czasie ciąży. W tym wypadku przyczyną jest działanie hormonów ciążowych i związane z nim zmiany w układzie krwionośnym. Niestety, samodzielnie nie będziemy w stanie tu określać dokładnej przyczyny kłopotu. Nie bójmy się więc powiedzieć o nich lekarzowi prowadzącemu ciążę, który być może skieruje nas do innego specjalisty.

Jak zwalczać siny palec u nóg pod paznokciem?

Zaznaczyliśmy to już wcześniej, ale przypomnimy jeszcze raz: jeśli sine plamy na paznokciach u nóg nie zmniejszają się w trakcie kilku dni, zawsze trzeba je skonsultować z odpowiednim specjalistą. W międzyczasie jednak możemy też sami wesprzeć się za pomocą fachowych dermokosmetyków. Jakich? Na przykład tych stworzonych przez markę PHARM FOOT. W jej ofercie znajdziemy między innymi:

  •     kolagenowe serum z olejkiem z drzewa herbacianego - COLLAGEN POWER - które pomaga zarówno w regeneracji płytki paznokciowej, jak i łożyska znajdującego się pod nią;
  •     serum z kompleksem olejów naturalnych i ziół - mycoVERRUM - które wzmacnia skórę, regeneruje ją i zauważalnie poprawia jej kondycję;
  •     krem regenerująco-odżywczy na bazie colostrum - NUTRI reGENERATOR - o właściwościach kojących, ochronnych i wzmacniających.

Wszystkie powyższe preparaty sprawią, że sine palce pod paznokciami staną się dla nas o wiele mniejszym problemem.

Czytaj pozostałe