10 grudnia 2023

Odcisk na stopie u cukrzyka

Osoby odczuwające ból w prawidłowy sposób, dość szybko zorientują się co do tego, że na ich stopie pojawił się odcisk. Niestety w przypadku cukrzyków niejednokrotnie dochodzi do uszkodzeń obwodowego układu nerwowego, określanych jako neuropatia cukrzycowa. To schorzenie wpływające na zaburzenia w odczuwaniu bólu dotyka nawet co trzeciego diabetyka. Odciski cukrzyków są przez to często niezauważane odpowiednio wcześnie, co może prowadzić do groźnych powikłań. Jak im przeciwdziałać? Jak szybko rozpoznać pojawienie się zmiany?

Przyczyny odcisków na stopach cukrzyków

Powody prowadzące do tego, że pojawia się odcisk na stopie diabetyka są bardzo podobne, jak w przypadku dolegliwości dotykających osoby zdrowe. Jednym z nich są nieprawidłowości w biomechanice stóp, które prowadzą do zbytniego obciążania jednego z obszaru podeszwy stopy. Takie nieprawidłowości wynikają z uszkodzeń nerwów generujących zaniki mięśniowe, zaburzenia chodu i ogólnego osłabienia nóg.

Oczywiście odciski na stopach diabetyków mogą brać się także z chodzenia w źle dobranym obuwiu - zarówno w tym zbyt wąskim, zbyt ciasnym, jak i w tym za luźnym. By przeciwdziałać ryzyku odcisków powinno się także unikać chodzenia w butach na wysokim obcasie, noszenia butów z cienką podeszwą czy zakładania obuwia na stopę bosą, nieubraną w skarpetkę. Na koniec musimy zaznaczyć, że częściej odciski pojawiają się na stopach osób otyłych i tych, które długotrwale przebywają w pozycji stojącej.

By pomimo deficytów w odczuwaniu bólu na stopie, szybko zauważyć odcisk na pięcie u cukrzyka chory musi regularnie samodzielnie sprawdzać skórę na stopach. Powinno się to stać jego codzienną rutyną wykonywaną podczas zabiegów higienicznych. Tylko bowiem odpowiednio wczesne wykrycie zmiany pozwoli uniknąć jej powikłań, które mogą być groźne dla zdrowia.

Powikłania odcisków na stopach cukrzyków

W przebiegu cukrzycy dochodzi do zmian zarówno w układzie nerwowym, jak i w tym krwionośnym. Zbyt duża ilość cukru znajdującego się we krwi chorego jest przyczyną zwyrodnieniowych zmian w żyłach, tętnicach i włośniczkach, co prowadzi do nieprawidłowości w ich pracy oraz do znacznego niedożywienia skóry. A gdy do naskórka dociera zbyt mało substancji odżywczych, staje się on przesuszony, cienki i bardziej podatny na pojawianie się zranień, pęknięć, owrzodzeń oraz odcisków. 

Co więcej, stały zbyt wysoki poziom glukozy wpływa negatywnie na działanie białych krwinek. Te, będąc upośledzone, nie są w stanie podjąć właściwej walki z bakteriami przez co rany goją się albo wolno, albo w ogóle nie chcą się zagoić. Rozwija się w nich także groźny stan zapalny mogący przedostać się do całego organizmu.

Gdy odcisk dotyka organizm zdrowy, ciało zazwyczaj samo sobie z nim poradzi. Jednak samoczynne usuwanie odcisków u cukrzyka nie jest już tak oczywiste. W przypadku nawet małych zmian należy pilnie udać się do dermatologa bądź podologa, równocześnie konsultując problem z lekarzem diabetologiem prowadzącym nasz przypadek.

Jak usunąć odcisk u cukrzyka

Przede wszystkim, odciski na palcach stóp cukrzyków czy też te zlokalizowane na piętach może usuwać wyłącznie specjalista. Nigdy nie robimy tego samodzielnie, a już absolutnie przenigdy nie przekłuwamy zmiany, by pozbyć się wydzieliny znajdującej się pod jej[KG1]  powierzchnią. Również samodzielne ścieranie warstwy zrogowaciałego naskórka jest zdecydowanie zabronione. Tylko fachowiec jest bowiem w stanie odpowiednio zdiagnozować problem i zalecić właściwe dermokosmetyki na odciski bezpieczne dla cukrzyków.

Wśród preparatów stosowanych w salonach podologicznych i gabinetach dermatologicznych wymienić można między innymi następujące preparaty na odciski u cukrzyków:

 Oczywiście niekiedy same dermokosmetyki nie wystarczą. Gdy zmiana znajduje się na dużym stopniu zaawansowania lub doprowadziła do niechcianych powikłań, wtedy niejednokrotnie konieczne jest wykonanie odpowiedniego zabiegu chirurgicznego i przyjmowanie leków zwalczających skutki dolegliwości. Szczegóły takiej terapii przekaże nam lekarz posiadający odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie w powyższym zakresie.

Czytaj pozostałe