14 marca 2023

Odciski na małych palcach u nóg. Skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Praktycznie każdy z nas przynajmniej raz w życiu miał odcisk na stopie. Jest to bowiem powszechny problem, który powstaje dość szybko i niezauważenie zwłaszcza wtedy, gdy musimy dużo chodzić lub pracować w pozycji stojącej. Bardzo często zmiana ta to odcisk na małym palcu. Skóra na nim jest bowiem dużo delikatniejsza niż ta na przykład na paluchu, a przez to bardziej podatna na urazy. Przeczytaj, jaki jest dokładnie mechanizm powstawania dolegliwości, jak zminimalizować ryzyko jej pojawienia się i co zrobić, gdy już nabawimy się kłopotu.

Bolący odcisk na małym palcu - przyczyny

Punkty, w których powstają odciski, to te miejsca na stopach, które w danym czasie są przez obuwie mocno uciskane bądź ocierane. Zarówno więc buty za małe, jak i za duże mogą sprawić, że pojawi się odcisk na małym palcu u nóg. Organizm czując, że skóra jest poddawana wymagającej sytuacji, reaguje poprzez zwiększenie ilości wytwarzanych komórek. W ten sposób dochodzi do nadmiernego narastania naskórka, który - nie mając czasu by się naturalnie złuszczyć zostaje wtłoczony w głębsze tkanki. Efektem końcowym jest tu narośl na skórze, która potocznie zwana jest jako twardy odcisk na małym palcu.

Odcisk z korzeniem na małym palcu - jak zapobiegać?

Profilaktyka, jeśli chodzi o odciski z korzeniami oraz te korzeni pozbawione - jest dokładnie taka sama. Pierwszą kwestią jest tu wygodne, dobrze dopasowane obuwie, które dobrze trzyma się na stopie. Buty nie mogą być ani za ciasne, ani za luźne. Ważne jest też to, by w ich wnętrzu nie znajdowały się żadne twarde, uwierające elementy (na przykład szwy). To samo dotyczy skarpet. Dodatkowo zarówno one, jak i obuwie powinny być wykonane z przewiewnych, naturalnych, nie obcierających materiałów.

By nie powstawały odciski na małych palcach u stóp musimy zadbać też o dobrą, codzienną pielęgnację skóry stóp w domu. Kosmetyki, które szczególnie dobrze się w niej sprawdzą, to kremowe maski regenerujące (np. SILVER reNOVATOR 75ml). Oczywiście niemniej istotne jest codzienne nawilżanie naskórka (np. za pomocą kremu do stóp zawierającego 10% mocznika DERMO reSOFTENER).

Jak pozbyć się odcisku na małym palcu?

Niestety, niechciany odcisk na stopie na małym palcu jednak stał się i naszym udziałem . Sprawia on nam dyskomfort lub wręcz ból. Co wtedy? Na pewno ostatnią rzeczą, jaka powinna nam przyjść na myśl, to przebijanie zmiany spowodowanej otarciem. Absolutnie nie powinno się tego robić, gdyż może dojść do zakażenia. Zacznijmy raczej od tego, by zmienić buty i skarpetki na wygodniejsze. Jeśli odcisk jest niewielki, możemy go zostawić do samodzielnego wchłonięcia się, co trwa zazwyczaj kilka dni.

Jednak duży odcisk na małym palcu należy traktować zupełnie inaczej. Tu z pilną pomocą powinny przyjść profesjonalne dermokosmetyki marki PHARM FOOT. Jakie? Dobry sposób na odciski na małym palcu to punktowy fluid na modzele i odciski POINT SOFTENER zawierający 30% mocznika. Zmiękczy on stwardniałą skórę i zabezpieczy ją przed ryzykiem zakażenia. Gdy jednak zmiana jest naprawdę spora, wtedy warto skorzystać z porady podologa. W jego gabinecie podczas zabiegu zostaną użyte jeszcze intensywniej działające preparaty podologiczne, na przykład spray do stóp z mocznikiem 25% LIQUID SCALPEL. Ten dermokosmetyk nie tylko zmiękczy nasz naskórek, ale też pomoże usunąć trudne zgrubienia.

Czytaj pozostałe