Istnieją takie dolegliwości pojawiające się w obrębie skóry stóp, które naprawdę mocno potrafią uprzykrzyć nam życie. Sprawiają one, że wykonywanie prostych codziennych czynności (na przykład chodzenie) jest utrudnione, a samodzielne wykonanie domowego pedicure staje się również nie lada wyzwaniem. Jednym z takich problemów jest onychogryfoza paznokci znana również jako szponowatość. Omawiamy skąd dokładnie się ona bierze, jakie są jej najczęściej występujące objawy oraz jak walczyć z niechcianymi zmianami.
Skąd się bierze szponowatość paznokci u nóg?
Przyczyn prowadzących do tego, że zaczyna nam doskwierać onychogryfoza paznokci u nóg jest przynajmniej kilka. Najczęstszą z nich są powtarzające się, dość liczne mechaniczne urazy dotykające płytkę paznokciową. W ich efekcie macierz paznokcia jest stale uszkadzana a płytka paznokciowa staje się coraz twardsza i grubsza. Przez to paznokcie wzrastają w sposób niekontrolowany, zaczynają się w nieodpowiedni sposób wyginać.
Ale to oczywiście niejedyne przyczyny szponowatości paznokci u stóp. Do kolejnych zalicza się:
- choroby układu krążenia
- nadmierne rogowacenie płytki paznokciowej
- paznokcie po nieudanych resekcjach paznokci wrastających
- niewłaściwa codzienna higiena skóry stóp oraz samych paznokci
- urazy mechaniczne
- regularne zakładanie zbyt ciasnych butów
- deformacje w obrębie stóp
- genetyczne predyspozycje
- wybrane choroby powodowane przez drobnoustroje, które zaburzają prawidłowy metabolizm macierzy paznokci
- podeszły wiek.
Jak rozpoznać onychogryfozę paznokci?
Nie wiesz, jak wygląda szponowatość paznokci? Zastanawiasz się, czy właśnie Ciebie dotknęła onychogryfoza? By rozwiać Twoje wątpliwości przedstawiamy najczęstsze objawy omawianego schorzenia. Należą do nich:
- nieprawidłowości w ukształtowaniu płytki paznokciowej, która zaczyna wyglądać, jak szpon i zaczyna wyginać się ku górze, na bok bądź w stronę podeszwy stopy
- znaczne pogrubienie płytki paznokciowej
- zmiana koloru paznokcia na ciemnobrunatny, żółty bądź szaro-zielonkawy
- onycholiza paznokci, czyli oddzielanie się ich płytki od macierzy
- zauważalne zmatowienie płytki paznokciowej.
Jeśli zbagatelizujemy pierwsze objawy choroby, może dojść nawet do deformacji w obrębie palców czy całego obszaru stopy. W ich efekcie chodzenie czy nawet zwykłe założenie butów będzie sprawiało spory problem i przyprawiało o dolegliwości bólowe. Dlatego też, gdy tylko coś zaczyna nas niepokoić, skonsultujmy to czym prędzej ze specjalistą podologiem.
W kolejnym stadium schorzenia następuje wykrzywienie przerośniętej płytki paznokciowej, co może prowadzić także do deformacji pozostałych paznokci, palców, a nawet całej stopy.
Szponowatość paznokcia leczenie
Za nami są już takie tematy, jak szponowatość paznokci przyczyny oraz najczęstsze objawy problemu. Czas więc przejść do tego, jak walczyć z niechcianymi zmianami. Zanim zaczniemy cokolwiek z nimi robić, obowiązkowo udajmy się do gabinetu dermatologa bądź podologa. Specjaliści dokładnie nas zbadają, określą podłoże problemu i dobiorą odpowiednią terapię. Uwzględnią oni w niej także ewentualne dolegliwości współistniejące, wśród których może znajdować się grzybica czy infekcja bakteryjna.
Onychogryfoza leczenie przez podologa lub dermatologa jest zazwyczaj czasochłonne i wymaga odbycia przynajmniej kilku wizyt w gabinecie. Im problem ma większy poziom zaawansowania - tym czas ten się niestety wydłuży. Pierwszy etap walki z dolegliwością skupia się na opracowaniu płytki paznokciowej za pomocą frezarki i właściwie dobranych frezów oraz cęgów podologicznych. Przy ich użyciu podolog nadaje paznokciom odpowiedni kształt, długość i grubość oraz dokładnie je oczyszcza.
Przed wspomnianym zabiegiem i w jego trakcie stosuje się profesjonalne dermokosmetyki o działaniu antyseptycznym i antybakteryjnym takie, jak spray do stóp PHARM FOOT SEPTI STARTER do odświeżania i dezynfekcji stóp. Podczas pracy specjalista może zaaplikować także preparaty zmiękczające, na przykład płyn na modzele i odciski PHARM FOOT POINT SOFTENER. Na koniec należy doczyścić opracowywany obszar wykorzystując sondę podologiczną.
Na tym jednak to, jak zwalczać onychogryfozę paznokci się nie kończy. By wzmocnić efekty zabiegu w gabinecie, podolog może zalecić nanoszenie na paznokcie 2 razy dziennie (najlepiej rano i wieczorem) tynktury z mikrosrebrem PHARM FOOT SILVER BOOSTER. W celu szybszej odbudowy i regeneracji płytki paznokciowej z pewnością specjalista zarekomenduje nam również wieczorne stosowanie preparatu PHARM FOOT onyPLASMA lub PHARM FOOT COLLAGEN POWER. Jeśli mamy podejrzenie grzybicy to nie stosujemy preparatów z kolagenem lub colostrum, gdyż to może tylko wspomóc rozwój grzybicy. O tym, jaki dermokosmetyk powinniśmy używać w danym momencie, nigdy nie decydujmy sami - zamiast tego ściśle stosujmy się do zaleceń osoby wykonującej zabieg.