Skąd bierze się onycholiza paznokci? Jak zadbać o zniszczoną płytkę paznokciową? Co zrobić, by w domowych warunkach pozbyć się problemu? Poznaj profesjonalne preparaty na onycholizę PHARM FOOT i zadbaj o paznokcie!
Częsta choroba paznokci – onycholiza
Przyczyn powstania uszkodzeń paznokci może być wiele. Należą do nich zaniedbanie codziennej pielęgnacji, duże niedobory witamin, różne towarzyszące choroby, mocne urazy mechaniczne bądź też źle wykonany manicure hybrydowy. To wszystko może doprowadzić do pojawienia się schorzenia o nazwie onycholiza paznokcia. Brzmi groźnie. Ale wcale tak nie musi być.
Z szybką pomocą przychodzą bowiem profesjonalne preparaty na zniszczone paznokcie i onycholizę PHARM FOOT. Zależnie od rodzaju przeznaczone są one do zastosowania w salonie kosmetycznym, gabinecie podologicznym i w swoim własnym domu. Dzięki nim nawet bardzo zniszczone paznokcie odzyskają utraconą witalność. W poniższym tekście przedstawiamy najlepsze sposoby na zniszczone paznokcie.
Onycholiza – przyczyny tego osłabienia płytki paznokcia
Na paznokieć składa się około 100 warstw, z których każda w dużej mierze jest tworzona przez keratynę. Najważniejszym elementem w tym wypadku jest macierz, która tworzy płytkę paznokci i odpowiada za ich odpowiedni wzrost. Sama płytka paznokcia znajduje się natomiast na naskórnej części paznokcia, czyli łożysku łączącym płytkę ze skórą. Jej zadaniem jest stałe odżywianie całego paznokcia.
Pomimo ochrony jaką zapewnia łożysko, paznokieć jest narażony na uszkodzenia w wyniku wielu czynników. Można je podzielić na:
- mechaniczne – na przykład: skaleczenia, uderzenia;
- wewnętrzne – na przykład: infekcje bakteryjne lub grzybicze, niedobory witamin i minerałów (zwłaszcza wapnia, krzemu, cynku, żelaza, witamina A, E, D, C oraz witamin z grupy B);
- zewnętrzne – na przykład:
- częste stosowanie silnych detergentów podczas sprzątania;
- stosowanie słabej jakości zmywaczy do paznokci z acetonem;
- używanie tych preparatów do stylizacji i manicure, które zawierają składniki negatywnie wpływające na kondycję skóry i paznokci (między innymi klejów do tipsów);
- nieumiejętne malowanie paznokci lakierami hybrydowymi lub niewłaściwe wykonywanie manicure żelowego.
Wszystko to będzie sprawiało, że paznokcie będą osłabione, łamliwe, pękające.
Onycholiza po hybrydzie – czy jest możliwa?
Czy manicure hybrydowy niszczy płytkę paznokci? Ten popularny mit dotyczący lakierów hybrydowych i żelowych zniechęca niektóre osoby do korzystania z możliwości wykonania takiej profesjonalnej stylizacji paznokci. W praktyce sam lakier i produkty do hybryd, takie jak lampa UV/LED czy inne preparaty, nie powodują problemów z paznokciami. Jednak wiele osób ma zniszczone paznokcie po hybrydach. Dzieje się tak przede wszystkim po niewłaściwym wykonaniu manicure. Ta z pozoru prosta czynność wymaga bowiem wprawy i wiedzy, które umożliwiają bezpieczną stylizację paznokci.
Zbyt intensywne ścieranie płytki przy matowieniu, nieumiejętna aplikacja zbyt grubej warstwy lakieru, zbyt agresywnie usuwanie skórek czy zbyt intensywne usuwanie lakieru (na przykład odrywanie lakieru od paznokcia, które skutkuje uszkodzeniem płytki) – to wszystko daje na paznokciach opłakane efekty. Trzeba wiedzieć bowiem, że substancje zawarte w składzie lakierów nie powinny szkodzić paznokciom. Głównym wrogiem jest tu niewłaściwa ich aplikacja oraz usuwanie manicure przez niedoświadczone osoby.
Onycholiza – co to jest?
Wiele osób zadaje sobie pytanie: co to jest onycholiza? Dodatkowo problemem okazuje się kwestia onycholiza – czy jest zaraźliwa. Odpowiadamy szybko - wspomniana choroba to zaburzenie struktury paznokcia, w którym dochodzi do oddzielenia się płytki paznokcia od łożyska. Pomiędzy rozwarstwioną płytkę dostaje się powietrze, a paznokieć od górnej krawędzi lub boku robi się biały. Białe zabarwienie postępuje w głąb powodując defekt estetyczny.
Z czasem nieleczona dolegliwość może prowadzić do tego, że zaczniemy się zastanawiać, jakie są zależności na linii onycholiza a grzybica. Co więcej, jeżeli odpowiednio szybko nie poddamy się leczeniu, barwa paznokcie i okolic może zmienić się na żółtą, szarą lub brązową. Jeśli nie dojdzie do grzybicy, raczej nie zarazimy problemem nikogo z otoczenia. Ale sami nie jesteśmy przecież w stanie ocenić czy nasz problem nie ma podłoża grzybiczego.
Onycholiza może wystąpić na zarówno na dłoniach, jak i stopach, dotykając w równej mierze paznokci kobiet i mężczyzn (chociaż to kobiety częściej cierpią na tę przykrą przypadłość). Dlatego tak ważna jest szybka reakcja oraz wizyta w gabinecie specjalisty, który zastosuje odpowiednie preparaty lecznicze.
Skąd się bierze onycholiza?
Jak powstaje to szczególnie nieprzyjemne schorzenie paznokci? Jakie są przyczyny jego występowania? Źródła bywają różne. Część z nich omówiliśmy już wyżej. Jednak to nie wyczerpuje listy możliwości jeśli chodzi o przyczyny onycholizy paznokci. Tę niechlubną listę uzupełniają:
- nieprawidłowo wykonywane zabiegi manicure i pedicure – kiedy zbyt intensywnie piłujemy płytkę paznokcia, stosujemy złą technikę lub wycinamy hyponychium;
- urazy mechaniczne – powodowane między innymi przez zbyt ciasne obuwie;
- zakażenia grzybicze, wirusowe i bakteryjne – opryszczka, półpasiec, świerzb;
- uwarunkowania genetyczne;
- choroby skóry – atopowe zapalenie skóry, łuszczyca czy liszaj płaski.
Oddzielenie płytki paznokcia od łożyska może być też wynikiem stosowania antybiotyków, leków, chemioterapii, grzybicy paznokci czy też ciąży.
Mitem jest to, że onycholiza po hybrydzie występuje często. Samo stosowanie hybryd nie jest przyczyną tego, że następuje oderwanie płytki paznokcia od łożyska. Problemem jest tu przede wszystkim nieprawidłowe tworzenie i usuwanie stylizacji.
Aby uniknąć problemów zniszczonych, chorych paznokci, stosuj sprawdzone lakiery oraz preparaty do pielęgnacji zniszczonych paznokci marki PHARM FOOT oraz korzystaj wyłącznie z zaufanych salonów kosmetycznych i gabinetów manicure.
Leczenie onycholizy i osłabionych paznokci – preparaty na zniszczone paznokcie
Jak pozbyć się omawianego schorzenia paznokci i w efekcie poprawić ich kondycję i wygląd? Najlepiej jest zastosować środek, który nie tylko regeneruje, ale też chroni osłabione okolice. Do wyboru mamy kilka typów takich specyfików:
- onyPLASMA - preparat na onycholizę z colostrum od PHARM FOOT stymuluje odbudowę płytki, a dodatkowo odżywia, regeneruje i nawilża łożysko paznokcia. Przywraca zdrowy wygląd, jednocześnie wykazuje działanie antymikrobowe i antybakteryjne.
- COLLAGEN POWER serum kolagenowe z olejkiem z drzewa herbacianego to serum do regeneracji łożyska i zniszczonej płytki paznokcia. Skutecznie wspomaga regenerację naskórka oraz odnowę skóry wokół paznokcia, zmiękcza, odżywia i łagodzi objawy choroby paznokci. Ma działanie antybakteryjne.
- SILVER BOOSTER tynktura z mikrosrebrem o działaniu antybakteryjnym i antymikrobowym działa uzupełniająco na problem, a dzięki bogactwu składników aktywnych łagodzi oraz chroni łamliwą, zniszczoną płytkę paznokcia.
Poznaj linię profesjonalnych preparatów na onycholizę PHARM FOOT!