30 października 2023

Pedicure medyczny – co to jest?

Wszystkim bywalcom salonów piękności doskonale znany jest pedicure kosmetyczny. Jest to bowiem podstawowy zabieg, którego zadaniem jest pielęgnacja paznokci oraz skóry stóp. Coraz więcej osób ma także świadomość tego, co to jest pedicure leczniczy i w jakich sytuacjach warto z niego skorzystać. Dlatego też postanowiliśmy szczegółowo opowiedzieć o tym, czym jest wspomniana procedura i kiedy szczególnie pomoże ona naszym stopom.

Kto wykonuje pedicure medyczny

Zanim zaczniemy dokładnie opisywać to, czym jest pedicure medyczny, powiedzmy kto go przeprowadza. Do jego wykonania niezbędna jest szeroka wiedza i doświadczenie podologiczne, dlatego też na zabieg koniecznie wybierzmy się do salonu kosmetyczno-podologicznego lub do gabinetu podologa. Fachowcy specjalizujący się w podologii będą w stanie dokładnie ocenić kondycję naszych stóp, zdiagnozować ich dolegliwości oraz wskazać ewentualne dalsze etapy terapii na dolegające nam problemy.

Na czym polega pedicure medyczny

Każdy zabieg podologiczny, także ten powyższy, musi zacząć się od przeprowadzenia z pacjentem dokładnego wywiadu. Specjalista spyta między innymi o problemy, jakie na co dzień dolegają naszym stopom. Ale nie tylko o to. Interesować go będą także wszystkie inne choroby naszego ciała, przyjmowane leki, przebyte urazy, sposoby codziennej pielęgnacji stóp czy styl naszego codziennego życia. Wszystko to bowiem wpływa na to, w jakiej ostatecznie kondycji są nasze stopy.

Co dalej? Pedicure leczniczy krok po kroku przewiduje teraz przeprowadzenie badania stóp. Podolog sprawdza, czy pacjent nie cierpi z powodu takich dolegliwości, jak: grzybica, łuszczyca, odciski, wrastające paznokcie, brodawki wirusowe i wiele innych. Niejednokrotnie, dla ułatwienia przyszłych efektów prowadzonej terapii, specjalista wykona także dokumentację zdjęciową. Kluczowe jest tu również dokładne opisanie w karcie pacjenta wszystkich zauważonych problemów.

Po zakończeniu powyższych działań przychodzi czas na to, na czym polega pedicure leczniczy, a dokładniej jego część główna. Chodzi tu o sam właściwy zabieg podologiczny. Jego początkiem zawsze jest dokładna dezynfekcja skóry za pomocą specjalistycznego preparatu, na przykład sprayu PHARM FOOT SEPTI STARTER. Krok następny to opracowanie paznokci (w tym ich prawidłowe skrócenie) oraz opracowanie okołopaznokciowych wałów. Po nim przychodzi czas na zajęcie się zrogowaciałymi warstwami naskórka, na usunięcie ich za pomocą skalpela bądź dłuta oraz wygładzenie skóry za pomocą frezarki.

Jeśli pacjent nie cierpi z powodu dodatkowych schorzeń, wtedy opis pedicure medycznego kończy się na zaaplikowaniu na skórę zaawansowanego dermokosmetyku o działaniu odżywczym, nawilżającym i regenerującym. Jakiego? Możliwości jest wiele. Specjaliści polecają tu między innymi krem z colostrum PHARM FOOT NUTRI reGENERATOR czy krem z oliwą ozonowaną PHARM FOOT OZONE reBUILDER.

Gdy jednak podolog zauważy zmiany grzybicze, łuszczycowe, brodawkowe czy te związane z nadmiernym rogowaceniem skóry, może albo od razu przeprowadzić zabieg pomocny w ich pozbyciu się, albo zalecić dodatkową specjalistyczną terapię. Podobnie rzecz się ma, jeśli cierpimy z powodu uszkodzonych paznokci, odcisków czy nadmiernie pękających pięt.

Wskazania i przeciwwskazania do pedicure leczniczego

Kiedy należy wykonać pedicure medyczny? Między innymi wtedy, gdy na skórze naszych stóp pojawiają się problematyczne nagniotki, modzele, odciski czy brodawki wirusowe. Dodatkowo powyższy zabieg zalecany jest w przypadku pojawienia się następujących problemów stóp:

  • uszkodzenia paznokci
  • wkręcające się, wrastające paznokcie
  • przebarwienia i deformacje płytki paznokciowej
  • pękająca skóra pięt
  • nadpotliwość i nieprzyjemny zapach stóp.

Niestety są również takie dolegliwości, które stanowią przeciwwskazania do pedicure medycznego. O co chodzi? Chociażby o nieuregulowane choroby przewlekłe. Do listy tej zaliczają się także świeże rany i blizny czy duże zmiany skórne o charakterze[KG1]  alergicznym lub zapalnym.

Na koniec jeszcze jedna sprawa, o którą często pyta wiele osób. Ile kosztuje pedicure medyczny? Niestety, nie ma tu jednej odpowiedzi. Wszystko bowiem zależy od konkretnych problemów, z którymi boryka się dana osoba, wdrożonej terapii i zastosowanych w niej preparatów.

Czytaj pozostałe