Skóra na stopach ma tendencje do przesuszania, szorstkości, rogowacenia, a nawet pękania zdecydowanie większe niż skóra otaczająca inne części naszego ciała. Dlatego też musimy o nią dbać szczególnie. I to dbać nie tylko wtedy, gdy już pojawi się problem. Dużo łatwiej jest bowiem zapobiegać kłopotowi niż później go leczyć. Jak to robić? Warto średnio co dwa-trzy tygodnie wykonywać mocniejsze złuszczanie naskórka na stopach za pomocą specjalistycznego peelingu. Jakie jego składniki sprawią, że czynność ta będzie odpowiednio efektywna, a dodatkowo nawilży i zregeneruje obszar poddawany domowemu zabiegowi?
Peeling do skóry stóp - ważne składniki
To, z czego powinien składać się dobrej jakości peeling do pięt i stóp, omówimy na podstawie wygładzającego peelingu solno-cukrowego do stóp z kompleksem olejków i masłem shea o nazwie Foot Scraper marki PHARM FOOT. Jest to bowiem bardzo zaawansowany preparat, którego przeznaczeniem jest skuteczne eliminowanie martwego naskórka oraz uaktywnianie skóry stóp do tego, by produkowała więcej nowych komórek. Ten peeling cukrowy do stóp stosowany regularnie będzie dodatkowo zmiękczał, wygładzał i uelastyczniał naskórek, a także zadziała relakusująco na stopy. Jakie składniki odpowiadają za tak szerokie działanie?
Omówienie składu wspomnianego kosmetyku zacznijmy od kryształków cukru. Peeling na pięty je zawierający działa nie tylko zmiękczająco i nawilżająco, ale też oczyszczająco. Wspomoże on ukrwienie skóry, pomagając w jej odpowiedniej regeneracji. Drugi, równie ważny element, to kryształki soli. Sól, oprócz właściwości ściernych, przeciwdziała też starzeniu się naszej skóry, odmładza ją i pozostawia miękką oraz gładką.
Kolejne dobroczynne składniki działahace peelingująco to drobinki z pestek moreli, które pomagają w usunięciu martwego naskórka. Równie małe, niepozorne cząstki peelingujące, to drobinki z migdałowca. Roślina ta jest pełna witaminy A, B2 i biopierwiastków. Działa ona jako antyoksydant zapobiegający procesom starzenia oraz zapewnia działanie odżywiające skórę. Dopełnieniem składników ścierających naskórek w omawianym kosmetyku są drobinki z łupin orzecha. W nich z kolei znajdziemy fitoncydy hamujące rozwój szkodliwych mikroorganizmów oraz garbniki o działaniu nawilżającym, łagodzącym i tworzącym na skórze ochronną powłokę.
Dobry peeling złuszczający do stóp nie mógłby się obyć bez substancji chroniących naskórek przed utratą wody, odbudowujących barierę hydrolipidową skóry. W peelingu PHARM FOOT Foot Scraper taką funkcję pełni masło shea, które dodatkowo sprzyja szybkiemu gojeniu się ran, odżywia skórę, regeneruje ją oraz chroni przed działaniem wolnych rodników.
Dopełnieniem, tak bogatego zestawu składników są oleje. Omawiany peeling cukrowy na stopy jest wzbogacony w aż pięć różnych ich rodzajów. Pierwszym z nich jest powszechnie znana i szeroko wykorzystywana oliwa z oliwek. W kosmetyce doceniamy ją zwłaszcza za działanie niwelujace szorstkość skóry, wygładzanie, nawilżanie, zmiękczanie oraz zabezpieczanie przed utratą wilgoci.
Kolejny z olejów obecnych w opisywanym kosmetyku to olej z pestek słonecznika. Dlaczego postawiono właśnie na niego tworząc peelingi do stóp? Bo ma działanie silnie odżywcze i nawilżające. Normalizuje pracę gruczołów łojowych. Jest antyoksydantem zwalczającym wolne rodniki, chroni przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Równie dobrze odżywia i łagodzi olej kukurydziany, którego dodatkowe zadania to odmładzanie skóry, jej uelastycznianie i ujędrnianie, a także olej sezamowy, który oczyszcza skórę, poprawia jej mikrokrążenie oraz reguluje pracę gruczołów łojowych. Kropką nad “i” jest natomiast olej makadamia poprawiający wygląd skóry, dodający jej miękkości i elastyczności oraz łagodzący podrażnienia.
Jak prawidłowo wykonać peeling stóp?
Wybranie kosmetyku o odpowiednim składzie to dopiero pierwszy krok do pełnego sukcesu jeśli chodzi o pielęgnację stóp. Równie ważnym etapem jest bowiem jego prawidłowe zastosowanie, które pozwoli skorzystać ze wszystkich dobroczynnych właściwości preparatu.
Jak poprawnie peelingować stopy?
- Nanosimy na swoje dłonie niewielką ilość preparatu i delikatnie rozcieramy go palcami.Możemy emulmugować go przy pomocy odrobiny wody.
- Dłońmi z peelingiem wykonujemy masaż stóp, nie pomijając żadnego ich obszaru. Lekko peelingujemy nawet obszary między palcami - one również potrzebują regeneracji.
- Nie każdy wie że peeling o bogatym składzie można używać jako odżywczą maskę do stóp. Wystarczy że owiniemy stopy folią np. spożywczą i pozostawimy preparat na kilka minut.
- Następnie spłukujemy preparat ze stóp, używając letniej, bieżącej wody.
- Osuszamy skórę ręcznikiem, nie pomijając żadnego jej zakamarka.
- Dodatkowo możemy zastosować odpowiedni krem pielęgnacyjny.
Peelingowanie stóp możemy powtarzać co dwa-trzy tygodnie.