Grzybicą stóp najczęściej zarażamy się zupełnie nieświadomie. Początkowe fazy schorzenia są bowiem przez wiele osób niezauważone, w efekcie czego rozsiewają one te szkodliwe drobnoustroje na basenach, siłowniach i innych miejscach, w których zdarza nam się chodzić boso. A wystarczy krótki kontakt z tymi zarazkami byśmy później musieli je leczyć przez długi czas. Warto więc wiedzieć, jak wygląda grzybica stóp, jakie są jej początkowe objawy. Dzięki temu szybko rozpoznamy dolegliwość u siebie i ochronimy przed nią osoby znajdujące się w naszym otoczeniu.
Objawy grzybicy stóp - jakie są?
Jakie stany powinny nas zaalarmować i kazać zastanowić się, czy przypadkiem nie dopadło nas omawiane schorzenie? Grzybica stopy objawy daje następujące:
- pieczenie - najczęściej w jednym miejscu stopy, rzadziej na całej stopie;
- swędzenie oraz świąd - również najpierw głównie w wybranym obszarze skóry;
- zaczerwienienie i łuszczenie się skóry - zwłaszcza tej delikatnej znajdującej się między palcami stóp;
- pęcherzyki z surowicą - które mogą boleśnie pękać;
- nieestetyczne złuszczanie się naskórka stóp;
- nieprzyjemny zapach w okolicach stóp;
- żółknięcie paznokci u stóp.
Zastanawiając się nad tym, jak rozpoznać grzybicę na stopach pamiętaj, że nie wszystkie dolegliwości muszą pojawić się na raz i w równie dużej intensywności. Już dwa objawy występujące razem powinny nas mocno zastanowić, zmusić do rozważenia wizyty u podologa bądź dermatologa.
Rodzaje grzybicy na stopach
Zależnie od tego, jakie dolegliwości nam doskwierają, wyróżnia się różne typy grzybicy stóp. Najczęściej spotykana postać kliniczna schorzenia to grzybica międzypalcowa stóp, określana także jako grzybica na stopach między palcami. Jej początki zauważa się zazwyczaj w przestrzeniach między piątym a czwartym palcem stopy. Dlaczego akurat tam? Ponieważ jest to najbardziej ciasne i wilgotne miejsce stopy. Jeśli odpowiednio szybko jej nie wyleczymy, może się ona przenieść na kolejne przestrzenie międzypalcowe, boki, spód i grzbiet stóp, a następnie na paznokcie.
Grzybica stóp złuszczająca spotykana jest pod nazwą grzybica mokasynowa stóp. Początkowo spotkamy ją na bokach i spodzie stopy. Objawiać się będzie rogowaceniem naskórka, który twardnieje i pęka. Inne początki grzybicy na stopach w tym wypadku to charakterystyczne, czerwone plamy, łuszczenie się naskórka w formie łusek w kolorze srebrzystobiałym oraz nieprzyjemny świąd.
Grzybica potnicowa stóp objawy daje nieco inne. Zazwyczaj spotkamy ją najpierw na podeszwie stopy w formie drobnych pęcherzyków, niejednokrotnie zlewających się w większe grupy. Co ważne, pęcherzyki mogą pękać i się łuszczą, a skóra w ich okolicach bywa gruba, czerwona i zmacerowana. Nie brak tu również świądu.
Wiemy już, jak wygląda grzybica na stopach. Czas więc zastanowić się nad tym, jak się pozbyć tego niechcianego, nieprzyjemnego gościa zamieszkującego nasz organizm.
Jak pozbyć się grzybicy stóp szybko i skutecznie?
Przede wszystkim - zanim zaczniemy jakąkolwiek terapię, zawsze najpierw wybierzmy się na wizytę do specjalisty - lekarza dermatologa lub podologa. Tylko bowiem oni są w stanie dokładnie określić, jaki rodzaj schorzenia nam doskwiera i jak go skutecznie wyleczyć.
Co na grzybicę stóp poleci fachowiec? Przede wszystkim preparaty działające miejscowo, takie jak tynktura z mikrosrebrem PHARM FOOT Silver Booster. Jej bogaty skład sprawia, że ma ona działanie wielopłaszczyznowe: zabezpiecza przed bakteriami, grzybami i innymi mikrobami, łagodzi podrażnienia oraz chroni przed wpływem zewnętrznych czynników. Dobrą odpowiedzią na to, co stosować na grzybicę stóp, może okazać się także kojąca maska z mikrosrebrem PHARM FOOT Silver reNovator. Posiada ona działanie antybakteryjne, antymikrobowe, stymulujące regenerację skóry, chroniące przed czynnikami zewnętrznymi i odświeżające.
Profilaktyka grzybicy stóp
Popularne powiedzenie mówi, że lepiej jest zapobiegać chorobom, niż je leczyć. W 100% sprawdza się one w przypadku omawianego schorzenia. Terapia bywa tu bowiem długotrwała i kosztogenna. Jak ustrzec się grzybicy stóp? Istnieje kilka sprawdzonych sposobów minimalizujących ryzyko zakażenia.
- Na basenach czy na siłowniach zawsze nośmy obuwie, unikajmy chodzenia boso.
- Nie pożyczajmy butów nawet od najbliższych osób.
- Przymierzając buty w sklepie zawsze zakładajmy skarpetki jednorazowe, które po zdjęciu od razu wyrzucimy do kosza.
- Stosujemy doraźnie w ciągu dnia produkty takie jak ochronny spray do stóp z oliwą ozonowaną Ozone Guard.
Jeśli chodzi o przeciwdziałanie grzybicy stóp ważne jest też korzystanie wyłącznie ze swoich akcesoriów higienicznych, odpowiednio częste mycie nóg i dokładnie ich osuszanie, a także noszenie butów i skarpet o odpowiednim dopasowaniu oraz właściwej przewiewności. Po każdym z tych zabiegów konieczna jest odbudowująco-regenerująca terapia specyfiki przepisanymi przez specjalistę.
Oczywiście istnieją także domowe sposoby na grzybicę stóp. Powinny być one jedynie uzupełnieniem profesjonalnej terapii, nie zaś jej podstawą.