Niekorzystnych zmian, jakie mogą dotknąć podeszwy naszych stóp jest przynajmniej kilka. Należą do nich odciski, modzele, nagniotki, otarcia skóry czy nadpotliwość. Ale jest jeszcze jedna dolegliwość. Pojawia się on wtedy, gdy dochodzi do zaburzeń w naturalnym procesie rogowacenia naskórka. Sprawdźcie, czym dokładnie objawia się omawiane schorzenie i jak skutecznie z nim walczyć.
Rogowiec - choroba o podłożu głównie genetycznym
Na początku musimy wyraźnie zaznaczyć to, że rogowiec choroba skóry to coś, co w głównej mierze dziedziczymy po naszych rodzicach czy dziadkach. Jeśli nasi przodkowie cierpieli z powodu wspomnianej dolegliwości - istnieje duże ryzyko tego, że nas również ona dopadnie. Wszystko dlatego, że schorzenie najczęściej jest wynikiem nieprawidłowości w mutacji genów, a dokładnie w mutacji białek (keratyn), które odpowiadają za właściwą pracę naskórka. Prowadzi to do zaburzeń w procesie rogowacenia wierzchnich warstw skóry, które zauważane jest niekiedy nawet już w wieku niemowlęcym (choć objawy mogą także pojawić się dopiero w wieku dorosłym).
Ale czy istnieje również coś takiego, jak nabyty rogowiec dłoni i podeszew? Niestety tak, choć zdarza się on zdecydowanie rzadziej. Jeśli nasz organizm jest wyniszczony, są w nim duże niedobory mitami (zwłaszcza witaminy A), a skóra cierpi na łuszczycę czy wyprysk kontaktowy - może to prowadzić do problemów, których efektem będzie pojawienie się powyższego problemu.
Jak wygląda rogowiec paznokci i skóry?
Skoro już dokładnie wiemy to, skąd się bierze rogowiec stóp, czas zająć się objawami interesującego nas schorzenia. Jego najbardziej charakterystyczną cechą jest pojawianie się żółtych, mocno zrogowaciałych zgrubień na skórze posiadających duże ryzyko pękania i łapania infekcji grzybiczych czy bakteryjnych. Jeśli mielibyśmy w punktach wymienić objawy rogowca na stopach, musiałyby one wyglądać następująco:
- mocno zauważalne pogrubienie rogowej warstwy naskórka w wybranym obszarze
- stwardnienie naskórka w obrębie zmiany
- wyraźne miejscowe przebarwienia naskórka na kolor żółty
- tendencja do pojawiania się w obrębie zmiany pęknięć, bruzd czy rozpadlin.
Jak więc widać, symptomy powyższej choroby mogą być dość rozbudowane. Gdy zauważymy pierwsze z nich należy, jak najszybciej udać się na konsultację podologiczną (gdy problem dotyka stóp) bądź dermatologiczną (w przypadku kłopotu ze skórą na dłoniach lub stopach).
Rodzaje rogowca stóp
Specjaliści wyróżniają trzy główne typy rogowca na stopach. Pierwszy z nich to ten, w którym spore obszary żółtego i twardego naskórka dotyczą samej podeszwy stopy. Rodzaj liniowy umiejscawia się wzdłuż palców, zaś ten grudkowaty - wyróżnia się obecnością niezbyt dużych grudek w obszarze podeszw stóp. Należy też wspomnieć o odmianie ogniskowej pojawiającej się w takich uciskowych obszarach, jak: łuk śródstopia czy miejsca ponad brzegami pięt. Ten typ powoduje dolegliwości bólowe i będące ich następstwem kłopoty z prawidłowym poruszaniem się.
Nieco inaczej klasyfikacja przedstawia się, jeśli chodzi o rogowiec stóp u dzieci. U nich niestety dolegliwość często łączy się z innymi, niekiedy dużo bardziej dokuczliwymi dolegliwościami. Już w pierwszych miesiącach życia najmłodsi mogą zostać zaatakowani przez rodzaj Mal de Meleda. Zmiany zauważymy tu często nie tylko na stopach i dłoniach, ale też w obrębie łokci oraz kolan. U kilkumiesięcznych niemowlaków oraz u dzieci małych spotykany jest rogowiec Vohwinkel, którego podłożem jest mutacja koneksyny. Zdarzają się przypadki, że u dzieci około rocznych, dwuletnich diagnozuje się rogowiec Unna-Thost, któremu towarzyszą: nieprzyjemny zapach stóp, nadpotliwość oraz zgrubienia w obrębie płytek paznokciowych. Z kolei u dwu-czterolatków może się pojawić rogowiec Papillon-Lefevre.
Rogowiec na stopach leczenie
Dolegliwość, o której piszemy w tym tekście, zawsze wymaga konsultacji ze specjalistą. Jej leczenie nie jest bowiem proste, ponieważ jest to choroba praktycznie nieuleczalna. W najtrudniejszych przypadkach możliwe jest natomiast wyłącznie łagodzenie objawów problemu. Leczenie polega na usuwaniu zmian rogowych. Specyfika tej choroby jest taka, że zmiany mogą odbudować się nawet w przeciągu 2 tygodni. Sprawiają duży dyskomfort podczas chodzenia. A jeśli pojawiają się na dłoniach, normalne funkcjonowanie jest często niemożliwe.
Jak pozbyć się rogowca na stopach? W ramach terapii specjalista będzie usuwał nadmiernie zrogowaciały naskórek z użyciem skalpela podczas zabiegu pedicure podologicznego. Zdecydowanie odradza się używanie podczas niego frezów, gdyż te mogą prowadzić do przegrzewania się skóry i zwiększania problemów z rogowaceniem naskórka. Co jednak ważne, zabieg ten należy powtarzać regularnie w ustalonych ze specjalistą odstępach czasowych - jedna wizyta w gabinecie zdecydowanie nie wystarczy.
Dodatkowym elementem zwiększającym skuteczność terapii będą wysokiej jakości, profesjonalne dermokosmetyki na nadmierne rogowacenie naskórka stosowane w gabinecie i zalecone do użytku na co dzień. Ważne jest to, by nie zawierały one dużych stężeń mocznika. To, jakie będzie idealne, zdecyduje specjalista - nigdy nie dobierajmy ich samodzielnie!