28 lutego 2023

Schodzący paznokieć po urazie – przyczyny, terapia

W języku specjalistycznym schodzenie paznokci to onychomadesis – spełzanie płytki paznokcia, nazywane też onycholiza paznokci IV stopnia lub onycholiza proksymalna. Przyczyny jej pojawienia się, są różne. Jednak to, co jest zawsze niezmienne, to konieczność błyskawicznego rozprawienia się z problemem. Tylko bowiem wtedy, nie będzie on się pogłębiał, co mogłoby doprowadzić zarówno do zwiększonych dolegliwości bólowych, jak i wdania się dodatkowego zakażenia. Co więc zrobić, gdy schodzący paznokieć po uderzeniu dotknie właśnie nas? Do jakiego specjalisty się udać? Na jakie zabiegi i preparaty postawić?

 Kiedy schodzi paznokieć po uderzeniu?

Przypadkowo uderzyłeś stopą o ścianę lub schody? A może podczas gry w piłkę nożną z rozpędu wpadłeś na drugiego zawodnika czy bramkę, również mocno uderzając palcami stóp. Albo po prostu boleśnie przyciąłeś sobie przód stopy drzwiami. Każda z tych sytuacji może być przyczyną onycholizy. Ale spełzanie płytki może wystąpić też po wycieczce górskiej, gdzie podczas schodzenia występują bardzo duże przeciążenia czy gdy ktoś nadepnie nam na płytkę podczas tańca.

Początkowo wydaje Ci się, że nic wielkiego się nie stało: kości nie są złamane, ciągłość skóry nie została przerwana. Pojawia się tylko ból i opuchlizna. Często zdarza się tak, że nie zauważamy objawów zaraz po urazie. Efekty urazu mogą pojawić się nawet kilka miesięcy po nim. Spełzanie paznokcia jest wywołane przez nagłe przejściowe zatrzymanie wzrostu komórek w obrębie macierzy paznokcia.

Po pewnym czasie zauważasz, że pod Twoim paznokciem pojawia się spory krwiak. Lub, wręcz przeciwnie, kolor paznokcia zmienia się na jaśniejszy czy wręcz biały. Następstwem każdego z tych przypadków może być schodzący paznokieć po stłuczeniu czyli oddzielanie się płytki paznokciowej od łożyska. Jeśli dodatkowo granica między częścią płytki w kolorze różowym a wolnym, białym brzegiem jest nieregularna - jasno świadczy to o pojawieniu się problemu. Nie zawsze musi się on jednak wiązać z bólem, ale oczywiście może.

Jak zareagować na schodzenie paznokcia po uderzeniu?

Pierwsze, co należy zrobić gdy zauważymy omawianą zmianę, to pilne udanie się do gabinetu podologa lub dermatologa. Tylko specjalista może bowiem określić dokładną przyczynę problemu, którą może być zarówno samo uderzenie, jak i nieprawidłowe przycinanie paznokci, choroby przewlekłe, infekcja bakteryjna bądź grzybicza, stałe noszenie zbyt ciasnych butów czy nawet nieprawidłowo wykonany pedicure hybrydowy. Schodzenie paznokcia po urazie w każdym z tych wypadków może wyglądać podobnie, jednak samo leczenie będzie przebiegało nieco inaczej.

Gdy specjalista zdiagnozuje odchodzący paznokieć po urazie, może wtedy przejść do leczenia jego przyczyny. W przypadku podłoża typowo mechanicznego, sprawa jest prostsza, skupiająca się na samej zmianie. Gdy dochodzi do tego infekcja, bądź choroba - konieczne jest także rozprawienie się z tą główną przyczyną.

Preparaty na odchodzący paznokieć po uderzeniu

Nasze babcie w omawianym przypadku polecały domowe okłady na schodzący paznokieć. Obecnie jednak terapia skupia się na lekach i profesjonalnych dermokosmetykach, których skuteczność i szybkość działania jest większa oraz dodatkowo potwierdzona licznymi badaniami. Pierwszy preparat, który specjalista może zalecić nam na schodzące paznokcie u nóg po urazie, to onyPLASMA marki PHARM FOOT. Jego najważniejsze składniki aktywne to siara bydlęca (colostrum), olejki naturalne (rycynowy oraz ten z drzewa herbacianego), masło shea, sok z aloesu oraz betaina. Ten zestaw składników sprawi, że płytka paznokci odbuduje się zdecydowanie szybciej, a samo łożysko staje się lepiej odżywione i nawilżone. Dodatkowo powyższy dermokosmetyk wykazuje silne działanie antybakteryjne oraz antymikrobowe.

Inny specyfik, który po konsultacji z fachowcem warto zastosować, gdy paznokieć odkleja się od palca po uderzeniu, to serum COLLAGEN POWER. Ono również po brzegi wypełnione jest olejkami naturalnymi (migdałowym, arganowym, makadamia i z drzewa herbacianego), jednak najważniejszym składnikiem jest tu kolagen działający nawilżająco, ujędrniająco, uelastyczniająco, dotleniająco i łagodzący uczulenia oraz stany zapalne. Poza tym, dzięki kolagenowi inne składniki aktywne są lepiej wchłaniane przez głębsze warstwy skóry. Listę substancji aktywnych w tym wypadku kończą ekstrakt z nagietka oraz gliceryna.

Czy jest jeszcze coś, co na schodzący paznokieć po uderzeniu poleci podolog lub dermatolog? Zdecydowanie tak. Równie skutecznym dermokosmetykiem w tym wypadku jest bowiem także tynktura do paznokci SILVER BOOSTER. Stworzono ją w oparciu o mikrosrebro znane ze swoich właściwości ochronnych oraz wzmacniających skórę na stopach. Równie ważne jest także jego działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Ten główny składnik uzupełniono o pięć roślinnych ekstraktów (cytryna, szałwia, prawoślaz, rozmaryn, wierzba) oraz trzy olejki (drzewo herbaciane, goździki, lawenda).

Podsumowując: jeśli nie wiesz co zrobić jak schodzi paznokieć po urazie mechanicznym, po pierwsze poradź się specjalisty, a po drugie - zastosuj jeden z powyższych dermokosmetyków PHARM FOOT. Dodatkowo musisz się uzbroić w cierpliwość. Pełne odrośnięcie paznokcia na stopie trwa bowiem kilka miesięcy.

Czytaj pozostałe