Spód palców, pięty, śródstopie - we wszystkich tych obszarach może pojawić się twarda, nieestetycznie zrogowaciała skóra. Oprócz jednak tego, że zgrubiały naskórek na stopach brzydko wygląda, to może także powodować dyskomfort oraz ból w trakcie chodzenia. Z czasem dolegliwość może również doprowadzić do nieprzyjemnego pękania skóry. Warto więc już teraz zadać sobie pytanie: jak usunąć zgrubiałą skórę na stopach? I skąd w ogóle bierze się ta dolegliwość?
Dlaczego pojawia się gruba skóra na stopach
Żadnym zaskoczeniem nie jest to, że nasze stopy codziennie poddawane są dużym obciążeniom. Muszą bowiem nosić nasze ciało pokonując niejednokrotnie wiele kilometrów w ciągu doby. Do tego obciążamy je przez ciasne, niewygodne, nieprzewiewne buty, złą pielęgnację czy częsty kontakt z gorącym piaskiem lub chlorowaną, basenową wodą. Jednak to nie jedyne powody, przez które pojawiają się zgrubienia skóry na stopach.
Działania, które mogą powodować to, że dotkną nas zgrubiałe pięty, to także:
- zbyt częste korzystanie z kosmetyków ścierających naskórek, które nie jest jednocześnie połączone z aplikacją kosmetyków regenerujących i nawilżających;
- częste wystawianie stóp na kontakt ze słoną, morską wodą;
- brak regularnego natłuszczania skóry.
Ale, niestety gruba skóra na piętach może mieć też podłoże genetyczne, czyli to związane z naturalnymi skłonnościami występującymi w naszej rodzinie. Dodatkowo nie bez znaczenia są tu wady postawy powodujące nieprawidłowości w chodzeniu, choroby ogólnoustrojowe (cukrzyca, niedoczynność tarczycy, łuszczyca, reumatyzm), nadwaga, otyłość oraz wiek powyżej 60 lat.
Jak usunąć zgrubiały naskórek na stopach?
Jeszcze kilka-kilkanaście lat temu w salonach kosmetycznych popularne były zabiegi polegające na ścinaniu twardej, zrogowaciałej skóry znajdującej się na podeszwach stóp za pomocą ścinaka typu omega. Na szczęście odchodzą one do lamusa. Specjaliści doskonale rozumieją bowiem to, że tak intensywne działania prowadzą do uszkadzania skóry oraz jeszcze szybszego ponownego jej rogowacenia. Co więc warto robić by gruby naskórek na stopach zniknął szybko i skutecznie?
Zacznijmy od tego, że problem należy skonsultować ze specjalistą, który wykluczy podłoże chorobowe. Jeśli bowiem gruby naskórek na piętach jest ich objawem, w pierwszej kolejności należy zająć się wyleczeniem głównego problemu. Dopiero potem można zdecydować się na zabiegi podologiczne w specjalistycznym salonie lub gabinecie oparte o zaawansowane preparaty zmiękczające stopy oraz dermokosmetyki złuszczające skórę stóp. Aby skutecznie usunąć zgrubiały naskórek na stopach warto stosować preparaty podologiczne z poniższymi składnikami. To bowiem dzięki nim nasza zgrubiała skóra na piętach szybko i skutecznie odzyska dawną miękkość, jędrność i blask.
W regeneracji stwardniałej skóry pomagają między innymi:
- gliceryna
- alantoina
- lanolina
- aloes
- betaina
- ceramidy
- masło shea
- roślinne oleje (z oliwy z oliwek, pestek migdałów czy jojoba)
- naturalne olejki eteryczne (z drzewa herbacianego czy lawendy)
- miód
- colostrum
- mocznik
- kwasy BHA oraz AHA
- witaminy (zwłaszcza witaminy A, E oraz te z grupy B)
- osmolity
- aminokwasy
- humektanty
- emolienty
- polisacharydy.
Profesjonalny preparat do zabiegów salonowych zawierający wybrane z nich, dzięki któremu gruba skóra na dużym palcu i piętach czy śródstopiu przejdzie do historii - to chociażby OSMO TONIC płyn zmiękczający zrogowacenia do stóp w sprayu z osmolitami i aminokwasami. Preparat wykorzystuje synergiczne działanie nawilżające składników aktywnych oraz zjawisko osmozy do inteligentnego zmiękczenia skóry. Receptura płynu to innowacyjny koncentrat nawilżająco-zmiękczający bogaty w osmolity, aminokwasy, humektanty, emolienty i polisacharydy.
Kolejny produkt przeznaczony wyłącznie do zabiegów wykonywanych w salonie/gabinecie przez specjalistę to głęboko zmiękczający i usuwający zrogowacenia żel PHARM FOOT KERATOSIS exTERMINATOR. Usuwanie zgrubiałego naskórka z pięt odbywa się w nim dzięki wykorzystaniu wodorotlenku potasu oraz kompleksu kwasów (AHA, BHA, glikolowego, mlekowego, cytrynowego, salicylowego i jabłkowego).
Preparat, który także wesprze w tym, jak usunąć grubą skórę z pięt, to wygładzający peeling solno-cukrowy PHARM FOOT - FOOT SCRAPER. Oprócz ścierających naskórek drobinek (soli, cukru, orzechów, moreli i migdałów) umieszczono w nim także nawilżające masło shea i oleje. Peeling solno-cukrowy FOOT SCRAPER można stosować zarówno podczas zabiegów w domu, jak i tych przeprowadzonych w gabinecie specjalisty.