8 grudnia 2023

Co na nieprzyjemny zapach nóg

Zdejmujesz skarpetki po całym dniu pracy. Ściągasz buty po krótkim, ale bardzo intensywnym treningu. Pozbywasz się obuwia po wielogodzinnej wędrówce w górach. I już czujesz: nie jest dobrze. Szybko dociera do ciebie bowiem Twój problem z zapachem nóg. Jest on nieprzyjemny, męczący zarówno dla Ciebie, jak i Twojego najbliższego otoczenia. Oczywiście w tej sytuacji po pierwsze należy dokładnie umyć stopy i je precyzyjnie osuszyć. Jednak to nie wystarczy. Przykry zapach nóg powróci bowiem szybciej niż się spodziewamy. Dlatego też należy postawić na zwalczanie jego przyczyn i właściwą profilaktykę.

Pocenie się nóg nieprzyjemny zapach - skąd się biorą?

Mogłoby się wydawać, że pocenie nóg i przykry zapach w ich obrębie to dolegliwość, która spotykana jest zwłaszcza latem. Wtedy bowiem podwyższona temperatura otoczenia prowadzić będzie do nadpotliwości. Oczywiście tak jest. Ale jest to tylko jedna z wielu przyczyn omawianej dolegliwości. Bo nawet zimą, kiedy to nosimy szczelnie zakryte, nieprzewiewne buty wykonane niejednokrotnie z tworzyw sztucznych, łatwo doprowadzimy do tego, że pojawi się nieprzyjemny zapach między palcami u nóg. Skóra, która bowiem nie ma, jak oddychać to ta, na której szybciej rozwijają się bakterie będące przyczyną dolegliwości.

Zanim powiemy dokładnie o tym, jak zlikwidować przykry zapach nóg wspomnijmy także o innych podłożach niemiłego kłopotu. Są nimi:

  • predyspozycje genetyczne odziedziczone po rodzicach czy dziadkach
  • przyjmowanie wybranych leków, zwłaszcza antydepresantów oraz antybiotyków
  • nadmierne korzystanie z używek (w tym alkoholu czy kofeiny)
  • nieprawidłowa dieta
  • przewlekły stres
  • zmiany hormonalne w organizmie spowodowane ciążą lub menopauzą
  • schorzenia ogólnoustrojowe takie, jak: otyłość, cukrzyca, problemy z działaniem tarczycy, choroby neurologiczne.

Jak pozbyć się przykrego zapachu nóg?

Nie istnieje jeden sposób na brzydki zapach stóp. By pozbyć się dolegliwości, należy działać wielotorowo. Gdy podejrzewamy chorobę zacznijmy od odwiedzenia lekarza internisty, który zleci właściwe badania, bądź pokieruje nas do specjalisty neurologa, diabetologa czy endokrynologa. Bez tego nawet jeśli zastosujemy wysokiej jakości preparat na przykry zapach nóg problem nie zniknie, będzie miał tendencję do regularnego nawracania i rozwijania się.

W międzyczasie możemy jednak zacząć działać również samodzielnie. Pierwszym krokiem będzie postawienie na wygodne, oddychające buty, skarpetki antybakteryjne oraz częste dokładne mycie i osuszanie stóp. W tym, jak pozbyć się przykrego zapachu stóp pomaga także zdrowa, zbilansowana dieta. Koniecznie usuńmy z niej mocne kawę i herbatę, alkohol oraz takie drażniące przyprawy, jak: chilli, cynamon, imbir, kurkuma i pieprz. Wszystkie one sprawiają bowiem, że krew krąży w nas szybciej, temperatura ciała się podnosi i pot wydzielany jest intensywniej. Starajmy się też spożywać mniej jedzenia bogatego w białko, wysoko przetworzonej żywności typu fast-food, porów, czosnku, cebuli czy produktów wyróżniających się wysokim indeksem glikemicznym.

Pamiętajmy przy tym o fakcie, że nadpotliwa skóra to ta, która z czasem będzie stawała się pomarszczona, cienka, zrogowaciała i skłonna do rozwijania się na niej infekcji bakteryjnych. Dlatego też odpowiedzi na pytanie - co na nieprzyjemny zapach nóg nie kończmy tylko na zdrowej diecie i zmianie obuwia czy skarpet. Koniecznie dodajmy tu też specjalistyczne dermokosmetyki pomocne w tym, jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu nóg. Jakie to dermokosmetyki?

Bez konsultacji z podologiem czy dermatologiem możemy postawić chociażby na kojąco-regenerującą maskę z mikrosrebrem PHARM FOOT Silver reNovator, która wesprze skórę z zaburzoną równowagą mikrobiomu. Przed jej zaaplikowaniem warto wykonać kąpiel z użyciem soli zabiegowej PHARM FOOT Herbal reMedy o właściwościach aromaterapeutycznych, przeciwgrzybiczych, przeciwwirusowych i regenerujących. Do codziennej pielęgnacji nawet kilka razy w ciągu dnia, w celu odświeżenia stóp rekomendujemy OZONE GUARD spray do stóp z oliwą ozonowaną - zmniejsza potliwość i odświeża stopy, eliminuje nieprzyjemny zapach stóp. W ofercie marki PHARM FOOT dostępne są również profesjonalne dermokosmetyki na nadpotliwość stóp, których używanie należy poprzedzić konsultacją z fachowcem, ale również te, które aplikować musi specjalista w swoim gabinecie. Preparaty te mają bowiem bardzo intensywne działanie wymagające nadzoru doświadczonej osoby.

 [KG1]Mówimy o odcisku spowodowanym otarciem czy odcisku, który robi się z powodu ucisku przez np. mały kamyk w bucie lub z przyczyn biomechanicznych? - mówimy o obu typach odcisków, pacjentowi samodzielnie trudno jest je rozróżnić

Czytaj pozostałe