9 grudnia 2023

Sposoby na miękkie i gładkie pięty

Jedwabiście gładkie, cudownie miękkie stopy pozbawione zrogowaceń, odcisków czy spękań - to marzenie niejednego i niejednej z nas. Niestety jednak, jest cała masa czynników zewnętrznych oraz wewnętrznych, które sprawiają, że utrzymanie takiego stanu rzeczy nie jest wcale łatwe. Co zrobić żeby pięty były gładkie i miękkie przez cały czas? Czy istnieją jakieś sprawdzone sposoby na zachowanie takiego stanu skóry stóp? Między innymi o tym piszemy w poniższym artykule.

Dlaczego gładkie i miękkie pięty nie są oczywistością?

Stwardniała, zrogowaciała skóra na piętach to coś, co może dotknąć absolutnie każdego z nas. Wystarczy bowiem, że będziemy dłużej nosić za ciasne obuwie czy buty na wysokim obcasie. Również stosowanie drażniących kosmetyków, silne szorowanie skóry czy długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej sprawia, że gładkie pięty to coś, co trudno osiągnąć.

Ale również otyłość oraz nadwaga obciążają nasze stopy doprowadzając do tego, że skóra na nich jest twardsza i sucha. Do tego dodajmy liczne choroby ogólnoustrojowe (cukrzycę, reumatyzm, niedoczynność tarczycy, schorzenia nerek, łuszczycę czy zaburzenia krążenia) oraz uwarunkowania genetyczne, na które zupełnie nie mamy wpływu. Wszystkie one są prostą drogą do wspomnianych na początku problemów ze skórą na stopach.

Co zrobić żeby mieć gładkie pięty?

Pierwszy i najbardziej podstawowy sposób na miękkie pięty to ich właściwa, codzienna pielęgnacja. Chodzi tu zarówno o teoretycznie banalne, codzienne dokładnie mycie stóp i ich precyzyjne osuszanie po kąpieli, jak i o prawidłowe nawilżanie oraz natłuszczanie. Zdecydowanie unikajmy dermokosmetyków wysuszających skórę. Zamiast nich stosujmy preparaty o działaniu nawilżającym, regenerującym, kojącym i ochronnym takie, jak: krem PHARM FOOT Nutri reGenerator czy krem PHARM FOOT Ozone reBuilder. Są to specjalistyczne dermokosmetyki o dużej skuteczności i bezpieczeństwie działania, które można stosować samodzielnie każdego dnia.

Kolejny sposób na gładkie pięty to kąpiele przygotowywane samodzielnie w swoim domu. Korzystajmy z nich średnio raz-dwa razy w tygodniu, chyba że podolog zaleci inaczej. Do takich pielęgnacyjnych zabiegów przyda się chociażby sól z oliwą ozonowaną i ziołami PHARM FOOT Herbal reMedy. Jej dokładny skład przedstawia się następująco: jony wapnia, jony jodu, jony magnezu, olejek lawendowy, olejek rozmarynowy, olejek oregano, ozonowana[KG3]  oliwa z oliwek. Taki kompleks odżywczych elementów zapewni piętom regenerację, zmniejszy znajdującą się na nich opuchliznę oraz sprawi, że stopy przestaną być ociężałe i zmęczone. Pamiętajmy, aby po moczeniu stóp w soli koniecznie zastosować krem nawilżający bądź regenerujący.

A co z peelingami do stóp? Czy je również można stosować jako domowe sposoby na miękkie pięty? Oczywiście tak. Jednak w tym wypadku należy wybierać preparaty posiadające działanie ścierające martwy naskórek i jednocześnie nawilżające oraz regenerujące. Tylko bowiem wtedy zapewnimy stopom odpowiednią pielęgnację w sytuacji mechanicznego pozbycia się zrogowaciałych warstw. Powyższe wymagania spełnia między innymi solno-cukrowy peeling do stóp PHARM FOOT Foot Scraper.

Oczywiście w tym, jak mieć gładkie pięty możemy sobie także pomóc w każdej chwili dnia. Jak? Wystarczy, że ciasne, nieprzewiewne buty i skarpety zmienimy na te komfortowe, pozwalające stopie swobodnie oddychać. Dzięki nim stopa będzie odpowiednio oddychać, mniej się pocić i szybciej schnąć. W takich warunkach bakterie negatywnie wpływające na naszą skórę będą miały niekorzystne warunki do rozwoju, a gruczoły potowe będą działały prawidłowo. Dla tych, którzy chcą w szczególny sposób chronić naskórek przed rozwijaniem się na nim bakterii, polecane są chociażby skarpety bambusowe  z jonami srebra.

Jeśli powyższe metody na to co zrobić aby pięty były gładkie nie przynoszą oczekiwanego rezultatu, koniecznie wybierzmy się na konsultację podologiczną. Specjalista dokładnie zbada nasze stopy, przeprowadzi z nami szczegółowy wywiad i zaproponuje dedykowaną terapię, bądź też zasugeruje wizytę u lekarza o odpowiedniej specjalności. Jak bowiem wspomnieliśmy nieco wcześniej, problemy z piętami mogą być jednym z objawów groźnych, ogólnoustrojowych chorób, które należy jak najszybciej wyleczyć.

 

Czytaj pozostałe